Άξονες Ανάπτυξης

Διασύνδεση με την κοινωνία

Τα μέλη του Εργαστηρίου ΝΤ και Εκπαίδευσης από Απόσταση, συμμετέχουν σε διάφορες δράσεις διασύνδεσης με την κοινωνία τόσο σε τοπικό όσο και σε εθνικό επίπεδο.

Συγκεκριμένα η Διευθύντρια του Εργαστηρίου είναι:

1. Ιδρυτικός πρόεδρος και μέλος της Εταιρείας πρόληψης Τροχαίων Ατυχημάτων Ηπείρου,

• Συμμετέχει ενεργά στις εκδηλώσεις και στις δράσεις της Εταιρείας. Ανάμεσα στις δράσεις αυτές είναι
    • η δημιουργία ψηφιακού υλικού για νήπια για την προστασία από τροχαία ατυχήματα.

2. Πρόεδρος του ΔΣ του Ιδρύματος ‘Κλέαρχος Παπαδιαμάντης’ (2011 - 2018)

3. Υπεύθυνη για τη συγκρότηση και τη δημιουργία του Πανεπιστημίου των Παιδιών,

όπως αυτό ανακοινώθηκε στη Γ.Σ. του Π.Τ.Ν. με στόχους:

• Να παράσχει ένα άρτιο και ωφέλιμο μαθησιακό περιβάλλον.
  • Να παράσχει πληροφορίες που θα δημιουργήσουν ενσυνειδήτους οικολογικά πολίτες.
  • Να ενισχύσει τις καλλιτεχνικές ανησυχίες των παιδιών.
  • Να συμβάλει στον αλφαβητισμό των μαθητών/τριών στις ΤΠΕ.
  • Να προάγει το ενδιαφέρον των μαθητών/τριών για τις επιστήμες.
  • Να δημιουργήσει το ενδιαφέρον για δια βίου μάθηση

Οι δράσεις του Πανεπιστημίου των παιδιών μέχρι σήμερα είναι:

Διαλέξεις: Οι διαλέξεις έδωσαν την ευκαιρία στα παιδιά να εξοικειωθούν με το αμφιθέατρο και τον συγκεκριμένο τρόπο διδασκαλίας, προσαρμοσμένες στην ηλικία και τις αντιληπτικές ικανότητες των παιδιών.
Εργαστήρια: Επίσκεψη στα εργαστήρια του τμήματος και συζήτηση για το αντικείμενο των ερευνών τους σε απλουστευμένη μορφή.
Συμμετοχή σε εκδηλώσεις: Οργάνωση και συμμετοχή των παιδιών σε εκδηλώσεις του Πανεπιστημίου είτε ως θεατές είτε με την ενεργό συμμετοχή τους (όπως στην απονομή των πτυχίων).

4. Υπεύθυνη για μια σειρά ελεύθερων μαθημάτων για μαθητές Γυμνασίου

Οι μαθητές/τριες  Γυμνασίου εκπαιδεύονται με την βοήθεια συνεργατών του Εργαστηρίου, σε θέματα που αφορούν τις εφαρμογές των νέων τεχνολογιών και της μελλοντικής δυνατότητας αξιοποίησής τους από τους ίδιους,  μέσα από μικρά εργαστήρια. Τα  ελεύθερα ανοικτά εργαστήρια,  έγιναν στο Πανεπιστήμιο, στο ΠΤΝ, στις 14 (Σάββατο) και 15 (Κυριακή) Δεκεμβρίου 2019. Το πρόγραμμα αυτό ήταν  πιλοτικό με σκοπό να ενημερώσει τους μαθητές Γυμνασίων της πόλης μας για τις ΤΠΕ, την καινοτομία και την επιχειρηματικότητα.

5. Υπεύθυνη για ενημέρωση σε θέματα ασφάλειας διαδικτύου και ΓΚΠΔ.

Στο πλαίσιο εκπόνησης της  διδακτορικής της διατριβής η Διδάκτωρ κ. Βασιλική Νικολάου παρέχει πληροφοριακό υλικό για το ΓΚΠΔ

Γενικός Κανονισμός Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων (ΓΚΠΔ -GDPR)

Για ερωτήσεις, επικοινωνήστε στο email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

6. Ενεργό μέλος (εταίρος) της Εταιρείας Ηπειρωτικών Μελετών Ιωαννίνων (1980 σήμερα).

7. Επιστημονική συνεργασία με τους Δήμους Ιωαννιτών, Κόνιτσας και Πρέβεζας.